Pravidlá participatívneho rozpočtu mesta Poprad
§1
Úvodné ustanovenie
Mesto Poprad pristúpilo k zavedeniu participatívneho rozpočtu, ako jedného z najefektívnejších demokratických nástrojov, ktorého cieľom je umožniť občanom priamo sa zapojiť do rozhodovania o prerozdelení časti verejných zdrojov, ktoré samospráva na účely participatívneho rozpočtu vyčlení v súlade s cieľmi rozvoja mesta podľa programu rozvoja.
§2
Účel, predmet
Účelom je určenie pravidiel participatívneho rozpočtu mesta Poprad.
Predmetom Pravidiel participatívneho rozpočtu mesta Poprad je právna úprava jednotlivých fáz participatívneho rozpočtovania a vymedzenie úloh zúčastnených strán.
§3
Základné pojmy
-
Participatívny rozpočet (ďalej len „PR“) je právne záväzný výstup rozpočtovej politiky mesta Poprad, ktorý je výsledkom zapojenia sa občanov pri prerozdeľovaní časti verejných zdrojov mesta. PR umožňuje obyvateľom mesta priamo sa zapojiť do rozhodovacieho procesu o prerozdeľovaní vyčlenených financií z rozpočtu mesta Poprad (ďalej len „mesto“).
-
Participant je obyvateľ mesta, ktorý v danom rozpočtovom roku dosiahne vek 15 rokov a viac.
-
Koordinátor PR:
-
komunikuje s občanmi mesta
-
komunikuje s organizačnými zložkami mestského úradu (ďalej len „MsÚ“),
-
predkladá správy a výstupy z procesov PR primátorovi mesta a Mestskému zastupiteľstvu mesta.
-
-
Jeden cyklus PR - jeden rozpočtový rok. V priebehu tohto roku participanti mesta podľa týchto pravidiel PR navrhnú, predložia a vyberú projekty, ktoré majú byť realizované z rozpočtu mesta, pričom výdavky na víťazné projekty nesmú prevyšovať sumu schválenú Mestským zastupiteľstvom mesta Poprad (ďalej len „MsZ“) na príslušný rok. Víťazné projekty musia byť v danom roku aj realizované.
-
Územie mesta Poprad sa pre účely PR člení na tieto časti:
I. Juh I.; II. V.; VI. a Kvetnica,
II. Juh III.; IV.,
III. Centrum;
IV. Západ,
V. Veľká,
VI. Spišská Sobota,
VII. Matejovce,
VIII. Stráže pod Tatrami.
§4
Fázy PR
-
-
vyhlásenie výzvy PR,
-
predkladanie návrhov,
-
kontrola návrhov,
-
hlasovanie,
-
realizácia,
-
monitoring a hodnotenie.
-
§5
Vyhlásenie výzvy PR
PR sa začína vyhlásením výzvy. Koordinátor zabezpečí zverejnenie výzvy, a to uverejnením na webovom sídle mesta, úradnej tabuli a inými dostupnými informačnými prostriedkami mesta.
-
Výzva PR obsahuje najmä informácie o:
-
zameraní projektov - oprávnených aktivitách
-
objeme finančných prostriedkov schválených MsZ v príslušnom rozpočtovom roku na účel PR,
-
harmonograme PR,
-
predkladaní projektov, spôsobe hlasovania a hodnotení projektov.
-
§6
Predkladanie návrhov
Zámerom projektu má byť konkrétna aktivita, ktorá bude slúžiť obyvateľom mesta a prispeje k skvalitneniu a zlepšeniu života v meste v súlade s cieľmi podľa programu rozvoja mesta.
Návrhy projektov sa podávajú v zmysle zverejneného harmonogramu v danom rozpočtovom roku spôsobom uvedeným vo výzve a na Projektovom formulári.
Maximálna výška podpory pre jednotlivé časti mesta bude určená v schválenom rozpočte mesta.
Pokiaľ je výška výdavkov na víťazný projekt nižšia ako stanovený limit (vo výzve) pre jednotlivú mestskú časť, mesto pristúpi k realizácií ďalších projektov v poradí podľa výsledkov hlasovania tak, aby súčet výdavkov všetkých projektov neprekročil stanovený limit.
Výsledok projektu je prístupný pre obyvateľov mesta.
Cieľová skupina projektu musí byť väčšia ako 30 osôb, pričom subjekt uchádzajúci sa o podporu musí preukázať podporu projektu získaním aspoň 10 podpisov participantov na predpísanom Podpisovom hárku.
Realizácia projektu musí byť v kompetencii mesta.
Jeden subjekt sa môže uchádzať o podporu len s jedným projektom.
§7
Kontrola návrhov
Každý prijatý návrh projektu prejde formálnou kontrolou koordinátora. V prípade chýbajúcich alebo nesprávnych formálnych náležitostí bude predkladateľ vyzvaný k ich odstráneniu. Ak nebudú nedostatky odstránené v určenej lehote, návrh projektu nebude postúpený do ďalšej etapy. Takéto návrhy budú zverejnené spôsobom uvedeným vo výzve.
Návrhy projektov, ktoré prešli formálnou kontrolou posúdi komisia, ktorú vymenuje primátor, komisia bude tvorená zo zástupcov poslaneckých klubov, zástupcov nezaradených poslancov a odborných zamestnancov MsÚ.
Každý predkladateľ projektu bude zo strany koordinátora vyrozumený o výsledkoch posúdenia jeho návrhu. V prípade, že predkladateľ neakceptuje navrhnuté úpravy, nebude projekt postúpený do ďalšej etapy PR. Návrhy budú zverejnené spôsobom uvedeným vo výzve.
§8
Hlasovanie
Spôsob hlasovania o projektoch bude špecifikovaný vo výzve.
Zúčastniť na hlasovaní sa môže participant.
Termín začatia a ukončenia hlasovania vyhlasuje mesto spôsobom uvedeným vo výzve.
Výstupom hlasovania je zoznam víťazných projektov, ktoré budú zverejnené na webovom sídle mesta, úradnej tabuli a inými dostupnými informačnými prostriedkami mesta.
§9
Realizácia
Realizáciu schválených projektov zabezpečí MsÚ v spolupráci s predkladateľmi projektov, prípadne ďalšími participantmi.
Projekty vybraté ako víťazné sa realizujú v tom cykle PR, v ktorom boli podané.
§10
Monitoring a hodnotenie
Za monitoring realizácie jednotlivých projektov je zodpovedný koordinátor PR.
Koordinátor PR pravidelne monitoruje realizáciu projektov a po ich realizácií vypracuje vyhodnotenie projektov, ktoré bude zverejnené.
-
-
zlepšovanie výstupov PR,
-
skvalitňovanie procesov PR,
-
čo najkvalitnejšie zapájanie čo najväčšieho množstva občanov do procesov PR.
-
§11
Prechodné a záverečné ustanovenia
Pravidlá participatívneho rozpočtu mesta Poprad boli schválené Mestským zastupiteľstvom mesta Poprad dňa 24.10.2024 uznesením č. 289/2024
Pravidlá participatívneho rozpočtu mesta Poprad nadobúdajú účinnosť dňa 28.10.2024